Zorza Polarna – mity i fakty.

Zorza Polarna – mity i fakty.

Zorza Polarna – wszyscy o niej słyszeli, nie każdy widział ale prawie każdy marzy by ją zobaczyć.

Owiana mgiełką tajemnicy, wzbudza zachwyty w każdym kto widział zdjęcia czy filmy z jej udziałem. Jak to jednak jest na prawdę z tą zorzą polarną? Faktycznie tak piękna czy przereklamowana? Przedstawiamy kilka mitów i faktów na temat zorzy polarnej. :).

1.Czy zorza polarna może rozczarować – TAK i NIE

Chociaż uważamy, że zorze polarna to najpiękniejsze i najbardziej magiczne zjawisko jakie widzieliśmy w naszym życiu, to rozumiemy, że dla niektórych może też okazać się największym rozczarowaniem. Zorza polarna przy niskiej aktywności niczym nie przypomina tego co widzimy na zdjęciach. Wygląda trochę jak chmury, takie zwykłe białe smugi na niebie, dla większości ludzi nic nadzwyczajnego.  Natomiast tańcząca i wirująca zorza, to coś co na prawdę  zrobi ogromne wrażenie na każdym.

DSC09944

2.Zorza jest kolorowa- TAK i NIE
Zorza polarna widziana naszymi oczami nie jest tak intensywnie kolorowa jak na zdjęciach. Przy niskiej aktywności bardziej przypomina białe smugi na niebie i tak całkiem szczerze na większości osób nie wywiera wielkiego wrażenia. W takich sytuacjach pomocny jest aparat, gdyż tylko przy jego użyciu podczas dłuższego czasu naświetlania, jesteśmy wstanie wyłapać kolory.

Są jednak noce gdy zorza wręcz szaleje na niebie i wtedy naszym oczom może ukazać się zielonkawy kolor, a czasem i nawet różowy, do tego jednak potrzeba sporo szczęścia, bo takie spektakle nie zdarzają się codziennie. Inne kolory takie jak, niebieski, czerwony czy fioletowy praktycznie w ogóle nie zdarzają się być na tyle silne by ludzkie oko bez pomocy aparatu było wstanie je wyłapać.

E56TVOArsgutgi3wLbg9NES0n_KcpNkDaaejveodX5A

Ewelina-20180314-DSC09041

3. Zorzę da się przewidzieć, trzeba tylko śledzić prognozy- TAK i NIE
Jest wiele aplikacji i prognoz dla zorzy polarnej, niestety często wszystkie te przewidywania nie są dokładne. Owszem, czasem zdarza się, że jest tak jak przewidują prognozy ale często jest i tak, że ni jak mają się do tego co się dzieje na niebie. Jest tak wiele wypadkowych, które mają wpływ na pojawienie się zorzy i jej widoczność, że wszelkie zabawy w jej przewidywanie z reguły, nie mają większego sensu.

Ewelina-20180218-DSC09021

4. Zorza tańczy- TAK
Zorza porusza się na niebie, czasem delikatnie i wolno, a czasem, tańczy jak szalona i to właśnie tego typu spektakle wywołują największe emocje.

Ewelina-20180303-DSC08480

5. Zorza przy pełni księżyca jest niewidoczna – NIE
Zorza polarna zależy od aktywności słońca, księżyc nie ma żadnego wpływu na aktywność zorzy. Tak więc zorza jest widoczna nawet przy pełni księżyca, a niektórzy nawet twierdzą, że światło księżyca sprawia, że kolor zorzy jest intensywniejszy.

20151128-00501

6. Zorza polarna na północy jest widoczna każdej nocy – NIE
Bardzo byśmy sobie tego i wszystkim podróżującym do Tromsø życzyli, prawda jednak jest taka że są noce, kiedy zorza nie jest aktywna wcale i są noce kiedy aktywność jest tak niska, że jest ledwo widoczna.

Ewelina-20180218-DSC09029

7. Im zimniej tym lepsze warunki dla zorzy – NIE
Temperatura nie ma żadnego wpływu na zorzę, widzieliśmy zorzę i przy plusowych temperaturach. Najważniejsze, jest bezchmurne niebo, a często bezchmurne niebo oznacza niższe temperatury i dlatego przyjęło się, że temperatura ma wpływ na pojawienie się zorzy, w rzeczywistości nie ma jednak żadnych zależności.

Ewelina-20180225-DSC00010

8. Zorzę da się usłyszeć – NIE

Niektórzy słyszą głosy, inni zorzę, nie oceniamy ;). A tak całkiem serio to krążą informacje, że zorza wydaje jakieś dźwięki, niektórzy śmiałkowie twierdzą że byli wstanie ją usłyszeć, aczkolwiek nam się jeszcze nie zdarzyło.

Ewelina-20180304-DSC09848

9. Zorza przybiera różne kształty – TAK

Kreatywność matki natury nie zna granic, a zorza polarna jest tego najlepszym przykładem. Zorzę widzieliśmy już wiele raz i praktycznie za każdym razem inną. Często pojawia się w postaci łuku, kurtyn, wirujący spiral lub w wielu innych kształtach, ciężkich do opisania. A co ciekawe, do tej pory nie jest wiadome co powoduje, że zorza przybiera tak rozmaite kształty.

DSC_4810 (1)

10. Na zorzę trzeba polować – TAK i NIE ;).

Zależy jak do tego zagadnięcia podejdziemy, wiele z Was pyta nas gdzie tej zorzy wypatrywać, gdzie można ją złapać w najmocniejszej postaci. Prawda jest taka, że zorza będzie widoczna wszędzie taka sama ( mowa oczywiście o miejscach daleko na Północy, Tromsø lub inne miejsca o zbliżonej szerokości geograficznej) więc jeśli warunki pogodowe są odpowiednie to tak naprawdę nie musimy za nią jeździć i jej szukać, (jak np. za zwierzętami na Safari) bo zorza pojawia się mniej więcej 80-100 kilometrów nad nami. Jedyne co możemy zrobić to czekać, najlepiej przy ognisku :).

20170927-DSC03305 (1)

Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .