„Pogoda zawsze jest dobra”

„Pogoda zawsze jest dobra”

Pogoda na Islandii jest interesującym zjawiskiem, jest zmienna bardziej niż nie jedna kobieta;) Podczas jednego dnia, ba! Podczas kilku godzin można zaobserwować absolutnie wszystkie zjawiska pogodowe. Pewnego dnia w czasie drogi powrotnej z Reykjaviku do Skaftafell mogliśmy podziwiać bezchmurne niebo, słońce, następnie lekki deszczyk , który przerodził się w ulewę, pojawiła się również mgła, śnieg a na koniec nawet i grad.

Westfjords may

15 minut później…

To nie jest żadna anomalia albo rzadko występujące zjawisko, tak właśnie pogoda na Islandii sobie pogrywa , przede wszystkim z turystami, bo dla Islandczyków „weather is all the time good” Nie żebyśmy chcieli narzekać ale my chyba jednak mamy inna definicję „dobrej pogody”:) Na Islandii występują tak na prawdę tylko dwie pory roku : zima i lato( które my nazwalibyśmy co najwyżej wiosną).Lato zaczyna się w trzeci czwartek kwietnia, niezależnie od pogody, i trwa do trzeciej środy października – a potem zaczyna się zima. Przeżyliśmy zarówno islandzką zimie jak i lato. Co możemy powiedzieć o zimie? W brew temu co myśleliśmy wcale nie jest to bardzo śnieżna i mroźna pora roku, przynajmniej nie w południowej części Islandii. Jest za to wietrznie i to bardzo. Rekordowa prędkość wiatru jaką mieliśmy przyjemność doświadczyć to „jedynie” 170 km na godzinę. W takie dni ruch uliczny jest wstrzymany, przemieszczanie się jest po prostu zbyt niebezpieczne. Nawet przy mniejszej prędkości wiatru Islandczycy odradzają turystom podróżowanie samochodem, zdarza się, że ci lekceważą to , co często kończy tak (zdjęcie) . Islandzka zima to także ciemność, która panuje przez większość dnia. Słońce zaczyna powolnie i leniwie wschodzić koło 11:00, przez kilka godzin panuje dzień i kolo 15:00 ponownie zapada mrok. Jeśli nie jest się rannym ptaszkiem spokojnie można przespać te kilka godzin dnia. Mroczna zima wcale jednak nie odstrasza turystów, których jest stosunkowo sporo w tym okresie, dzieje się to za sprawą niesamowitego zjawiska jakim jest Zorza Polarna. 537748_10151371958376234_1967200969_n

733806_10151371960261234_1255587320_n

Aurora Borealis jak pogoda na Islandii zmienna jest. Rezerwując 2 tygodniową wycieczkę, nie możemy być pewni, że uda nam się być światkiem tego spektaklu na niebie. Wszelkie zapewnienia biur podróży potraktujmy z przymrużeniem oka. Ciężko jest nam opisać to zjawisko, bo chcąc ubrać to w słowa brzmiałoby tak: wirujące,różnokolorowe smugi na niebie- ale czy brzmi to zachwycająco? Tak na prawdę ani zdjęcia ani słowa nie są w stanie oddać uroku tego zjawiska. Jest to bez wątpienia jeden z najcudowniejszych widowisk, które daje nam przyroda. Światło Zorzy Polarnej pulsuje, zmienia swe barwy i natężenie, zachwycając wszystkich bez wyjątku. Mieliśmy to szczęście przeżyć taką noc spadających gwiazd, obserwując wirującą zorze polarną. To był moment, który na zawsze zostanie w naszej pamięci. Po zimie nastaje długo wyczekiwane przez wszystkich lato. Stopniowo dookoła robi się zielono sprawiając, że ten surowy krajobraz wydaje się łagodniejszy. Na upały raczej nie ma co liczyć, średnia temperatura letnich miesięcy to 16 stopni– czyli nie za wiele, jednak tutejszy klimat sprawia, że odczuwalna temperatura jest cały czas co nieco wyższa od rzeczywistej. Oczywiście, również podczas lata towarzyszy nam zmienność pogody. To że rano przywita nas bezchmurne niebieściutkie niebo , nie oznacza że po południu nie pojawią się ciemne chmury i deszcz. Taka jest już Islandzka pogoda- kapryśna. Interesującym i wciąż dziwnym dla nas zjawiskiem podczas lata jest brak nocy.   Mrok po prostu nie zapada.

DSCF1375

DSCF1374

Na samym początku można czuć się tym faktem lekko skołowanym, Twój mózg otrzymuje sprzeczne komunikaty , zegarek wskazuje już 12:00 „w nocy” a na zewnątrz wciąż jasno. Jak to w życiu bywa, do wszystkiego można się przyzwyczaić, więc i z tym zjawiskiem można przejść do porządku dziennego, trzeba tylko zainwestować w żaluzje 🙂 Jest jeszcze coś o czym warto wspomnieć- chmury. Raczej nie jesteśmy romantykami często spoglądającymi z rozmarzeniem w chmury a jednak na Islandii przykuły one naszą uwagę. Dlaczego?Być może dlatego, że na islandzkim niebie można zaobserwować wszystkie rodzaje chmur, w tym samym momencie. Mają one w sobie coś intrygującego, więc czasem jednak warto „pobujać w obłokach”

DSCF1551

DSCF1386

Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .