Islandia- kierunek nie tylko turystyczny.

Islandia- kierunek nie tylko turystyczny.

Islandia przeżywa od kilku lat istny boom turystyczny, z roku na rok turystów przybywa.
Wcale im się nie dziwimy, bo Islandia to piękny kraj, który ma do zaoferowania unikatowy krajobraz. Lodowce, gejzery, wulkany, naturalne źródła geotermalne i wiele wiele innych, przyciągają rzesze turystów z całego świata. Jak podają statystyki Islandię odwiedzi w tym roku prawie 30% więcej turystów niż w zeszłym, co może dać nawet ponad 1,5 miliona turystów. Liczby mówią same za siebie. Islandia staje się jednym z najbardziej popularnych destynacji podróżniczych ale też w ostatnich latach zarobkowych. I to właśnie o pracy na Islandii będzie dziś mowa.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, część z Was zapewne planuje wakacyjne wojaże ale pewnie są i tacy którzy ten czas chcą wykorzystać na pracę.

Tym którzy chcą odłożyć trochę grosza na kolejne podróże polecamy wyjazd zarobkowy właśnie na Islandię.

Dlaczego Islandia?
Jak wyżej wspomnieliśmy, Islandię z roku na roku odwiedza coraz więcej turystów, populacja tej wyspy zaledwie licząca nie wiele więcej 320 tyś mieszkańców nijak jest w stanie samotnie udźwignąć tak duży napływ turystów, dlatego też Islandczycy chętnie zatrudniają obcokrajowców. Potrzeba dodatkowych rąk do pracy w sektorze turystycznym sprawia, że z perspektywy poszukującego zadanie znalezienie pracy jest ułatwione. A, że zarobki na Islandii do najniższych nie należą to wizja pracy w tak unikalnym i pięknym kraju, brzmi zachęcająco, czyż nie?

Gdzie najlepiej uderzyć, kiedy i jak aplikować? Gastronomia, hotelarstwo i szeroko pojęty sektor turystyczny.
Cała nasza wiedza oparta jest na własnym doświadczeniu, a z racji, że pracowaliśmy w hotelach, polecamy aby na początek spróbować swoich sił właśnie w hotelarstwie. W zależności od znajomości języka angielskiego i doświadczenia można aplikować na stanowisko kucharza, pomocy kuchennej, kelnera, recepcjonisty czy pokojówki. Sezon letni na Islandii zaczyna się z początkiem maja więc właśnie teraz jest ostatni moment aby zalać Islandzki rynek pracy swoimi CV. Gdzie szukać? Można by szukać konkretnych ogłoszeń ale tak naprawdę najlepiej po prostu otworzyć mapę Islandii czy zerknąć na portal boooking.com i odwiedzić strony wszystkich hoteli i guest house ulokowanych w małych miasteczkach i wsiach, generalnie im większe „dziura” tym lepiej. Znacznie większa część Islandczyków woli mieszkać i pracować w okolicach Rekjaviku albo chociaż Akureyri. W małych wioskach natomiast nie ma wystarczająco ludzi aby zapełnić wszystkie stanowiska w nowych hotelach czy restauracjach dlatego w takich miejscach szanse znalezienia pracy są największe. A dodatkowym atutem takich miejsc, jest fakt, że pracodawca zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie. Czyli dzięki temu odpada nam bolączka szukania kąta w nowym miejscu, a dodatkowo koszty życia spadają prawie do zera. Z racji tego, że takie miejsca z reguły nie mają do zaoferowania nic poza piękną naturą, to żywcem nie ma gdzie wydawać ciężko zarobionych islandzkich koron, a codziennym bonusem do pensji, jest piękny widok z okna 😉

02-8

Widok z hotelu, w którym pracowaliśmy 🙂

Jak do tej pory, co najmniej kilku naszych znajomych skorzystało z naszych porad i każdy z nich właśnie taka drogą znalazł pracę na Islandii. Kluczem do sukcesu jest jak zwykle wytrwałość;). Nie można szybko się zniechęcać, im więcej wysłanych cv tym większa szansa, że ktoś się odezwie. Statystyka działa! Oprócz CV warto też dołączyć krótki list motywacyjny, kilka zdań o sobie, coś co może nas wyróżniać z pośród innych aplikujących.

Wymagania.
Wbrew pozorom, nie są wcale wygórowane, przede wszystkim chęć do pracy, uczciwość, znajomość języka angielskiego oraz chociażby minimalne doświadczenie na aplikowanym stanowisku.

A teraz, najważniejsze, to na co wszyscy czekali czy ZAROBKI.

Pensja pomocnika kucharza czy kucharza bez dyplomu często jest bardzo zbliżona do pensji kelnera i recepcjonisty. W zależności od konkretnego hotelu, kontraktu i doświadczenia wypłata może średnio wynosić od 5 do 7 tysięcy złotych „na czysto” czyli po odliczeniu podatku, który na Islandii jest dość wysoki bo aż 35% oraz kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Stawka minimalna za godzinę to prawie 40 zł, warto również wiedzieć, że za pracę po godzinie 17:00 przysługuję stawka wyższa o 33%, a za godziny nocne prawie 45%, wszystkie niedziele oraz święta są lepiej płatnę, a nadgodziny(nie chętnie przydzielane) są płatne 100% stawki podstawowej. Zdarza się również, że proponowane są kontrakty ze stałą pensją.
Nie będziemy tutaj wdawać się w szczegóły i wszystkie możliwe opcje, gdyż wiele zależy od konkretnego pracodawcy, chcemy po prostu podzielić się swoim doświadczeniem i przedstawić ogólny obraz zarobków w hotelarstwie na Islandii.

Pozwolenia i biurokracja. 
Dla tych którzy są przerażeni biurokracją mamy dobrą wiadomość, papierkowych załatwień, nie ma wiele, wszystkim możemy zająć się po przyjeździe, z reguły możemy liczyć w tej kwestii na pomoc menadżera. Aby otrzymać pierwszą wypłatę musimy zaaplikować o numer podatkowy- kenitala, oraz otworzyć konto w banku. W teorii powinniśmy też zaraz po przyjeździe zgłosić swój pobyt na najbliższym posterunku policji.

Żeby jednak nie brzmiało to tak bajkowo, czas przedstawić też jakieś minusy, bo wbrew pozorom taki wyjazd to też sporo wyrzeczeń.Tak jak wspominaliśmy wcześniej, taki wyjazd ma największy sens w małych mieścinach, gdyż tylko w takich miejscach możemy liczyć, że pracodawca zapewni nam zakwaterowanie i wyżywienie, za nie wielką sumę odliczaną każdego miesiąca z pensji. My pracowaliśmy w hotelu położonym przy największym lodowcu w Europie, gdzie poza Parkiem Narodowym, stacją benzynową i jednym domem właściciela ziemi nie było kompletnie nic w przestrzeni 70 km. Wypad na pobliską stację na hamburgera i colę był największa rozrywką 🙂 Kolejnym razem wylądowaliśmy już całkiem pośrodku niczego, nasz hotel był położony dosłownie w szczerym polu;). Z racji malowniczego ale jakże „pustynnego” położenia hoteli w których pracowaliśmy, życie towarzyskie było dość skromne, a grupa naszych znajomych ograniczyła się wyłącznie do współpracowników. My narzekać nie możemy, bo za pierwszym razem trafiliśmy na na prawdę fajną ekipę, zawarliśmy przyjaźnie które trwają do teraz. Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że współpracowników, jak rodziny się nie wybiera, więc można i trafić na mniej ciekawych ludzi i wtedy trzeba nauczyć się dealować z nimi przez prawie 24 godziny na dobę, nie tylko w pracy ale też i po. Trzeba też przyzwyczaić się do nudy i tęsknoty, czasu na rozmyślanie tam na pewno nie brakuje. A taka separacja od cywilizacji i szerszego grona znajomych to jeden z najlepszych i trudniejszych testów zarówno dla każdego związku jak i dla samego siebie.

Jedyna rada na to, to brać to co najlepsze z Islandii czyli zapierające dech w piersiach islandzkie krajobrazy! Jako pracownicy hotelu, można korzystać z większości oferowanych wycieczek całkiem za darmo, a że Islandia ma na prawdę wiele do zaoferowania to uwierzcie nam jest co zwiedzać, czy to na własną rękę czy z zorganizowanymi wycieczkami. Islandia oraz zorza polarna widnieje na bucket list większości podróżników, jednak ta kraina lodu do najtańszych krajów nie należy dlatego wyjazd zarobkowy na Islandię to taka okazja typu 2 w 1! To właśnie czyni Islandię atrakcyjniejszym miejscem zarobkowym niż jakże popularna i zatłoczona Anglia. Byliśmy, widzieliśmy i po 2 miesiącach zwialiśmy;).

Marzą Ci się podróże? Chciałbyś zwiedzić Świat ale Twoja skarbonka świeci pustkami? Wszystko zależy od Ciebie, musisz tylko zrobić ten pierwszy krok. W naszym przypadku tym pierwszym krokiem był właśnie wyjazd na Islandię, to tam odłożyliśmy na nasz wymarzony wyjazd do Australii. Więc kto wie może właśnie Tobie też opcja pracy na Islandii pomoże w realizacji swoich podróżniczych marzeń. Powodzenia!:)

14-DSCF9594

03-944590_10200976849601644_1675065410_n

15-DSCF9921

11-DSCF2118

13-DSCF9537

05-DSCF0693

06-DSCF0797

08-DSCF1276

01-546803_524149337603354_670941481_n

09-DSCF1386

04-DSCF0150

10-DSCF1542

07-DSCF0861

Comments ( 6 )
 1. Ala
  18 marca 2016 at 15:42
  Reply

  Dzieki za artykul! mam jedno pytanie: jak sprawdzic adres strony hotelu na booking.com? Nigdzie nie moge znalezc tam danych dotyczacych samego miejsca…

  • pozytywnyskok
   pozytywnyskok
   23 marca 2016 at 16:09
   Reply

   Cześć:) Na booking.com niestety nie ma podanych strony hoteli, my po prostu wpisywaliśmy nazwę hotelu w google i szukaliśmy strony;) Powodzenia!:)

 2. Klaudia J.
  29 września 2016 at 17:07
  Reply

  O jeny.. Dzięki wam chyba mam pomysł na życie! 😀 Od teraz Islandia jest moim marzeniem!!

  • pozytywnyskok
   pozytywnyskok
   30 września 2016 at 15:10
   Reply

   Super:) Zawsze do usług 😀 3mamy kciuki 🙂

 3. Agnieszka
  18 marca 2017 at 09:29
  Reply

  CV wysyłaliście drogą mailową ? Obojgu wam udało się dostać pracę w tym samym miejscu ?

  • pozytywnyskok
   pozytywnyskok
   22 marca 2017 at 17:24
   Reply

   Nasza historia akurat z pracą w Islandii jest troszkę inna ale tak jak wspominaliśmy wielu naszych znajomych (w tym par) w ten sposób znalazło pracę. Wysyłaj śmiało ;).

Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .