Czym urzekła nas Południowa Norwegia…

Czym urzekła nas Południowa Norwegia…

Wstyd się przyznać ale przez ostatnie 3 lata naszej Norweskiej emigracji, poza Tromsø oraz lotniskiem w Oslo nie zobaczyliśmy wiele. Norwegia kojarzyła się nam głównie z zorzą polarną, surowym i majestatycznym krajobrazem, srogą zimą, kapryśną pogodą oraz nocą polarną.
W te wakacje, dzięki Nordtrip-wycieczki do Norwegii mogliśmy zobaczyć Norwegię w innej odsłonie, Wiktor oraz Aga pokazali nam całkiem inne dla nas oblicze Norwegii.:)

Czym zatem zaskoczyło nas Południe Norwegii?

Krajobrazem, który wydaje się być delikatniejszy i łagodniejszy od tego, które znamy z Tromsø.
Lokalizacja za kołem podbiegunowym oferuje dużo surowsze, bardziej majestatyczne widoki, często wręcz budzące respekt, podczas gdy na Południu jest sielsko. Urocze przystanie, bezludne wyspy porośnięte wrzosami, klimatyczne miasteczka. Atmosfera odwiedzanych miejsc, kontakt z naturą oraz serdeczność gospodarzy wprowadzają w błogostan.

Archipelag wysp Lyngør – oferujący piękne widoki, zabytkową architektuę oraz klimatyczne niewielkie zatoczki. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że na na wyspy można dostać się tylko za pomocą łodzi, a po samych wysepkach można poruszać się tylko pieszo, przemykając przez wąskie klimatyczne uliczki. Sam rejs dostarcza wiele wrażeń, a spotkanie z wygrzewającymi się w promieniach słońca, fokami jest niezapomnianym spotkaniem.

Nowe-kopiaNowe-kopia 2NoweP8215642Nowe-kopia 3

Gjeving – osada nazywana również Małą Wenecją Północy, musimy przyznać, że te urocze, kolorowe domki położone nad samą wodą, połączone ze sobą niewielkimi pomostami wyglądają jak z bajki. Drewniana architektura zwłaszcza w połączeniu w krystalicznie czystą, turkusową wodą Morza Północnego, wygląda przepięknie, ręka do góry kto chciałby zamieszkać w jednym z tych domków?:)

P8256445-001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P8256432-001Nowe-kopia 5

Bezludne wyspy – porośnięte pięknymi wrzosami i jarzębiną, oferujące cisze, spokój oraz kontakt z naturą w najczystszej postaci. To w takich miejsach odpoczywa się najlepiej:). My na bezludnej wyspie spędziliśmy miłe popołudnie ale dla tych którzy chcą na trochę dłużej ucieć od cywilizacji, Nordtrip-wycieczki do Norwegii ma coś więcej do zaoferowania. Noc w namiocie pod rozgwieżdżonym niebem, pobudka o poranku wraz z promieniami wschodzącego słońca, czyż niebrzmi to świetnie?:)

P8256334-001Nowe-kopia 9Nowe-kopia 7Nowe-kopia 8

Atmosferę błogostanu podgrzewały ostatnie letnie promienie słońca, które nie opuszczało nas przez większość wyjazdu. Tak słonecznej i przyjaznej pogody też się nie spodziewaliśmy. Północna Norwegia słynna jest z kapryśnej, czasem wręcz nie znośnej pogody, tymczasem Południe okazało się dla nas dużo łaskawsze, przywitało i pożegnało nas słońcem.

Jesteśmy też pod ogromnym wrażeniem fiordów, (bo kto by nie był?), wkońu to ikona Norwegii. Musimy przyznać, że fiordy w okolicach Tromsø nie są aż tak spektakularne i imponujące, te w Południowej Norwegii zachwycą nawet zaprawionych wspinaczy. W całej Norwegii, jest ich ponad tysiąc, można je podziwiać ze statku wycieczkowego lub zdobyć pobliskie szczyty i napawać się widokami z całkiej innej perspektywy.

Lysefjorden to jeden z kilku najbardziej rozpoznawalnych fiordów na Południu Norwegii, rozsławiony i odwiedzany głównie ze względu na dwa popularne trekkingi Preikestolen i Kjerag, o których nieco więcej napiszemy w następnym poście.

P8266593 (2)-001

Nowe-kopia 12

 

P8266599_preview-001

Nowe-kopia 11

Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .