Czym podróżować po Australii?

Czym podróżować po Australii?

Najważniejszą kwestią jest czas i miejsca które chcesz odwiedzić. Jeżeli masz bardzo ograniczony harmonogram podróży najlepiej będzie wybrać samolot. Wszystkie większe miasta mają połączenia lotnicze w przystępnych cenach. Lot Brisbane-Melbourne-Hobart-Darwin-Cairns-Brisbane można znaleźć za niecałe 500$ ( w zależności od sezonu). Pojedyncze loty oscylują w granicach 100$. Jak na warunki Australijskie są to naprawdę dobre ceny. Tanie linie lotnicze: TigerAir, Virgin, Jetstar.
Wzdłuż wschodniego wybrzeża dostępny jest również transport publiczny jednak jest on drogi.
Samochód:

Tutaj również zależy czy możesz pozwolić sobie na kilku tygodniową podróż czy np. miesięczną. Długo zastanawialiśmy się pomiędzy kupnem a wypożyczeniem samochodu. Ostatecznie wybraliśmy opcję wypożyczenia a już tłumacze dlaczego.

Jeżeli masz spory zapas czasu wybrałbym opcję kupna. Na gumtree.com.au lub tablicy ogłoszeń w hostelach można znaleźć wiele ofert sprzedaży samochodów i w przedziale 3000$-4500$ można spokojnie znaleźć w całkiem dobrym stanie nawet 4×4. Wielkim plusem jest, że jesteś niezależny, nie płacisz za każdy dzień wypożyczenia i nie masz żadnych ograniczeń a po całej wyprawie możesz go sprzedać i odzyskać pieniądze. Oczywiście każda sytuacja ma dwie strony medalu. Zawsze istnieje ryzyko, że samochód może się zepsuć, a jeżeli nie jesteś urodzonym mechanikiem ze skrzynką narzędzi to może okazać się to bardzo kosztowna inwestycja. Drugim minusem jest, że po skończeniu wyprawy musisz poświęcić kilka dni na sprzedaż. Świetny materiał na ten temat możecie znaleźć na blogu loswiaheros.pl, którzy właśnie tak zrobili.Drugą możliwością jest wynajem. Najtańsze firmy, które znaleźliśmy to hippie camper i Wicked. Zdecydowaliśmy się na Wicked z najprostszego powodu- ceny. Za 5 tygodni, pięcioosobowego vana z całym campingowym ekwipunkiem wliczając namiot, kuchenkę, naczynia i lodówkę udało nam się wynająć za 3500$ z pełnym ubezpieczeniem. Początkowa cena wynosiła 4300$, ale są bardzo skłonni do negocjacji. Po podziale na 5 osób 700$ za samochód z domem na dachu to nie jest już tak wygórowana cena. Ciekawostką jest, że wszystkie auta z tej wypożyczalni są pomalowane w kolorowe graffitii, nam trafił się taki- przypadek?:)

DSC02511
Co zrobić jeżeli jesteśmy sami albo w dwójkę?- Wypożyczyć mały samochód lub w hostelach backpackerskich znaleźć towarzyszy podróży. Można tam znaleźć pełno ogłoszeń.
Polecam wyposażyć się w aplikacje wiki campers, która ma dostępną mapę ze wszystkimi miejscami do biwakowania. Jest ich naprawdę sporo. Darmowe zazwyczaj nie mają więcej do zaoferowania niż toalety, ale jest ich wiele i często w pięknych miejscach. Płatne campingi oscylują w granicach 20$-40$ od pary z dostępem do elektryczności plus 10$ od każdej dodatkowej osoby.
Autostop z racji odległości które są do pokonania nie występuję i oficjalnie jest nielegalny, choć widziałem i takiego śmiałka.

Leave a reply
Captcha Click on image to update the captcha .